MIKULA   Jozef

Športová gymnastika

Dátum narodenia: 26. marca 1938
Mikula Jozef

Jozef Mikula sa doziva sedemdesiatky!

Adrian Stoica a Jozef Mikula na MS 2007 Stuttgart   Bezpochyby najvyznamnejsia rozhodcovska osobnost Slovenska Jozef Mikula (na obr s predsedom TKM FIG Adrianom Stoicom) sa 26. marca doziva vyznamneho zivotneho jubilea 70 rokov.
  V sporte sa pohybuje od 8 rokov. Zacinal v Sokole, potom Vinohrady a v Slavia UK. Ako mladsi dorastenec bol na majstrovstvach Ceskoslovenska v Brne 13. zo 140 pretekarov. Je niekolkonasobny majster Slovenska na naradi ako aj akademicky majster Slovenska. Bol clenom druzstva Slovenska, ktore sa prvy krat zucastnilo v roku 1957 na majstrovsvach Ceskoslovenska pod vedenim pana Ladislava Kornosa. Bol ucastnikom vypravy na EXPO 1967 v Montrele spolu s Caslavskou, Stastnym, Gajdosom, Spackom a dalsimi.
  Jeho rozhodcovska kariera nema skutocne obdobu. Vo funkcii rozhodcu ucinkuje uz 52 rokov! Medzinarodnym rozhodcom je od roku 1970 – Minsk za ery p. Gandera. Spolu s nim robili skusky napr. Azarjan, Kerdemelidy. V sucasnosti ma uz deviaty BREVET ako medzinarodny rozhodca. Odrozhodoval viac jako 200 medzistatnych a medzinarodnych pretekov, z toho aj OH v Moskve, 14-krat Majstrovstva sveta (USA, Australia, Europa), 15-krat Majstrovstva Europy (bol aj pri historickej medaile Jozefa Konecneho v preskoku na ME 1979 v Essene), Stredomorske hry v Spanielsku (2005), Finale Svetoveho pohara FIG v Toronte, Svetove pohare v Europe, atd.
  Bol mu udeleny cestny odznak medzinarodneho rozhodcu FIG. Obdrzal bronzove olympijske kruhy, Diplom od prezidenta Medzinarodneho olympijskeho vyboru p. Samarancha, Cestny clen SGF a mnohe ine ocenenia.

Jozef, srdecne blahozelame a dakujeme sa vsetko!Pre www.gymnastics.sk napisal Doc. PhDr. Anton Gajdoš, DrSc.

  Cvicili sme spolu - to ako ja a Mikula - v telocvicni na Sokolskej ulici v Bratislave, kde sme boli clenovia vo vtedajšom najlepšom gymnastickom oddieli na Slovensku a to v TJ Slavoj Vinohrady. Trénoval nás prvý profesionálny gymnastický tréner Ladislav Kornoš. V oddieli bolo mnoho talentovaných gymnastov, ktorí pochádzali jednak z Bratislavy - Mikula, Grajciar-Heller, Blaho, Gál, Kvasnovský, Pláteník a ini a potom z gymnastov, ktorí prišli študovat do Bratislavy na vysoké školy: Porubcan, Hatiar, Lukšic, Špacek, a další. Na vtedajšie pomery sme trénovali na základe najnovších tréningových metód. Tréner Kornoš sa neustále vzdelával, hladal nové formy tréningu a to nám pomáhalo dosahovat v rámci Slovenska dobré výsledky. Trénovali sme zvycajne vo vecerných hodinách, každý den a to od 19.00 do 22.00 hod. V družstve nás bolo zvycajne 5-8 gymnastov, ktorí sme si navzájom pomáhali. V mnohých prípadoch najmä pred pretekmi sme trénovali aj v sobotu a v nedelu a to v doobednajších hodinách. Musím zdôraznit, že pocas tréningov aj mimo tréningu sme boli vynikajúci kolektív. Stretávali sme sa aj mimo telocvicne a vždy sme sa tešili na tréning - na stretnutie. Tieto priatelské väzby zostali až do súcasnej doby ...

  Jozef Mikula svedomito študoval na vysokej škole (asi strojnícka fakulta?) a v zamestnaní patril medzi najlepších pracovníkov - ked si dobre pamätám mnoho rokov pôsobil vo Výskumnom ústave drevárskom v Bratislave...

  Po tzv. kontralevolúcii - po Pražskej jari v r. 1968 nastali aj gymnastickom hnutí lepšie podmienky na prácu aj v Slovenskom gymnastickom zväze. Dosiahli sme viac samostatnosti od pražského centralizmu. To sa prejavilo aj napríklad v zastúpení na medzinárodnom poli. V r.1970 sa konecne dostali na listinu medzinárodných rozhodcov aj zástupcovia zo Slovenska. Totiž do r.1968 boli medzinárodní rozhodcovia zo Slovenska len dvaja a to: doc. Július Štancel a Antonín Beran.

  Medzinárodná gymnasticka federácia FIG usporiadala v spolupráci so Sovietskou gymnastickou federáciou v r. 1970 kurz medzinárodných rozhodcov pre rozhodcov z vtedajších socialistickych krajín a to v Minsku. Na tento kurz boli vybraní - vyslaní zástucovia zo Slovenska a to: Jozef Mikula, Samuel Gájer, Ladislav Kornoš a Anton Gajdoš. Tak sa konecne stalo, že aj Slováci mohli rozhodovat na medzinárodnom poli. Od tohto casu Jozef Mikula je stálym clenom medzinárodného rozhodcovského zboru. Mikula pôsobil ako rozhodca na mnohých MS, OH, ME, naposledy rozhodoval na MS v Stuttgarte a to v r. 2007. Okrem toho bol mnoho rokov predsedom rozhodcovskej komisie pri Slovenskom gymnastickom zväze a je stále aktívnym platným rozhodcom.

  Pri prilezitosti jeho 70. narodenin 26.3.2008 mu prajeme pevné zdravie, štastie a nech ešte mnoho rokov pomáha pri rozvoji slovenskej gymnastiky.

Varga Gabriel, Rupcik Lubos, Mikula Jozef

Supek Milan, Mikula Jozef, Rupcik Lubos

Maribor 2007 april 13

Gymnasta Jozef Mikula

Vinohrady Bratislava športova gymnastika

Družstvo gymnastov Slavoj Vinohrady Bratislava - oslavy 9.mája 1959 (zlava):
Anton Zechel, Vladimír Pláteník, Ivan Grajciar-Heller, Jozef Mikula, Vladimír Porubčan, .... Igor Hrivnák, Karol Špacek, Ivan Kvasnovský, Anton Gajdoš, Pavol Hody, František Bočko
Vinohrady Bratislava športova gymnastika

Telocvicna na Sokolskej ul. november 1959 (zlava):
Bohuš Hatiar, Jozef Mikula, Ján Gál, Anton Gajdoš, Vladimír Porubčan, Miloš Kubišta, Ján Lukšic, Július Bartošík

Vinohrady Bratislava športova gymnastika

Majstrovstvá ČSR Praha II. tr. muži - máj 1959 (zlava):
Jozef Mikula, Karol Špacek, Vladimír Porubčan, Ján Černý, Ján Lukšic, Miloš Kubišta, Anton Gajdoš....

Vinohrady Bratislava športova gymnastika

Družstvo Slavoj Vinohrady Bratislava - 1.máj 1958 (zlava):
Ján Gál, Ivan Grajciar-Heller, Jozef Mikula, Karol Špacek, Vojtek, Blaho, Vladimír Porubcan, Ivan Kvasnovský

Vinohrady Bratislava športova gymnastika

Stretnutie slovenských reprez. družstiev v r.1969 vo vtedajšom Západnom Nemecku v Heidelbergu, kde bol trénerom pan Vladimir Prorok.

Družstvo mužov SR v bielom:
Karol Feč, Daniel Šváby, Jozef Konečný, Peter Gorner, tréner Anton Gajdoš.
Rozhodcovia SR Jozef Mikula a Vladimír Porubčan - v ciernom vlavo.
Družstvo slovensky gymnastiek a tréner Ján Cižík
(ak poznate mena gymnastiek, poslite ich webmastrovi)Poslite email ak chcete opravit alebo doplnit informacie a obrazky
     
Google
www Gymnastics.sk

Copyright © 2004-2008 www.Gymnastics.sk Vsetky prava vyhradene